Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

August 19, 2018, 10:02:56 PM *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News:
Advanced search
Pages: [1]   Go Down
Print
Author Topic: EDGE 540 electric , home-made  (Read 6817 times)
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
andrei.puiu
NO NITRO
*

Popularitate: 0

View Profile
« on: September 18, 2009, 07:23:24 PM »

Si am facut-o si pe asta : edge 540 electric home-made , cu planuri luate de pe un forum concurent .

Avand in vedere criza , am zis ca-i mai ieftin sa lipesti un depron , decat sa-ti iei piese de masinuta . cost aproximativ al avionului , 20 roni - cost la o pereche de bascule 30 roni - la care s-a adaugat motorizarea de la un alt avion cumparat , care din pacate sta pe bara din motive de pilotaj ( este vorba de un Messerschmitt 109 ) , asa ca il tin de bibelou - e prea frumos ca sa suporte un crash - .

Cg-ul pare sa fie la 7mm spre coada de la intaritura aripii (mai e loc destul de reglat , foarte buna ideea cu buretelul bagat in locasul bateriei ) . Acuma sa vedem , la camp ce si cum , ma ajuta baietii mai departe .
Descrierea proiectului : se iau planurile de pe net , format A1 sau A4 . Daca sunt A4 se decupeaza si se lipesc una cu alta , exact ca la un puzzle ,  si iese planu' .

Se suprapune planul pe o placa de depron de 6-4-3 mmm , in functie de ce se gaseste pe piata  ,  eu am folosit de 4 mm . Se taie depronul dupa formele copiate dupa plan , obiectul ascutit cu care se taie tinandu-se la o inclinatie de 45 grade in exteriorul liniei , dupa care se ia la smirghel . Cand sunt piesele gata , se iau si se lipesc conform planului , la lipit eu am folosit hobby construct .

A doua zi , m-am apucat de bricolat avionu si de echipat . Am montat intarituri la aripa si profundor  din betisoare de 4mm de bambus ca sa nu aplaude in aer , am facut decupajele , am montat tot ce era de montat : 2 servo la eleroane , 1 servo la directie si 1 la profundor  , tijele de comanda , trenu de aterizare , cutia de accumulator , motorul , regulatorul , si la pertotal , in 8 ore am fost gata cu proiectul .

Electronice folosite : 2 servo artech , 2 servo sg90 , motor towerpro 2409-18 (2-3s lipo , 1000kv) , regulator de 20A ( nu stiu ce natie e ) , rc Hobbyking 2,4ghz ( tx-4ch , rx-6ch - asa de criza ) , un lipo 3s - 2200mAh putin cam obosit ( nu incarca mai mult de 2000mAh . Altele : elice 8x4 , tren de aterizare de la celalalt avion .

Materiale folosite : 2 buc foi depron 4mm(mi-a mai ramas cam jumatate) , 3 betisoare de bambus de 4mm in diametru , adeziv Bison hobbyconstruct , aproximativ 50ml(e cam lent la lipire - in 24 de ore e beton ) , 1 cutie poxipol transparent de 7g tubul , 1 buc 10x10cm smirghel , 2 m banda adeziva cu insertii de fibra , izolir band 1 buc ( s-a consumat cand am impachetat avionul ca sa stea la lipit ) , ace cu gamalie ca sa pastrez linia de lipire ( recuperabile ) , cuttere hobby .

Greutate complet echipat , aproximativ 500gr

« Last Edit: September 19, 2009, 09:02:58 AM by andrei.puiu » Logged

DACA VOI NU MA VRETI , IO ORICUM NU VA VREU .....
andrei.puiu
NO NITRO
*

View Profile
« Reply #1 on: September 18, 2009, 07:25:35 PM »

avionul si criticul

andrei.puiu
NO NITRO
*

View Profile
« Reply #2 on: September 18, 2009, 07:28:48 PM »

si planuri format A4 .

andrei.puiu
NO NITRO
*

View Profile
« Reply #3 on: September 25, 2009, 01:28:11 PM »

avionu a zburat excelent . numai ca a existat o problema . depronul era prea subtire si nici avionu nu era ranforsat , asa ca s-a rupt in 2 bucati exact de la mijloc . asa ca l-am refacut cu simt de raspundere  . burta avionului am facut-o din expandat de 10mm , si fuzelajul din 8mm . acum pare mai trainic . sa vedem si testele de zbor , cand permite vremea .

Pages: [1]   Go Up
Print
Jump to:  

Created by AutoRC.ro
Developed by RAnet